Search results

Search results

  1. H.R. 1843, REPEAL HIV Discrimination Act, U.S. Congresswomen Barbara Lee and Ileana Ros-Lehtinen (May 2013)

      This is H.R. 1843, the Repeal Existing Policies that Encourage and Allow Legal (REPEAL) HIV Discrimination Act, introduced by U.S. Congresswoman Barbara Lee (D-Calif.) and Congresswoman Ileana Ros-Lehtinen (R-Fla.) on May 07, 2013. It would require a re ...

    Anonymous (not verified) - 6/15/2017 11:57am

  2. H.R. 3053, REPEAL HIV Discrimination Act, U.S. Congresswoman Barbara Lee (Sept. 2011)

    This is H.R. 3053, the REPEAL HIV Discrimination Act, introduced by U.S. Congresswoman Barbara Lee on September 23, 2011. It would require a review of all federal and state laws, policies, and regulations regarding the criminal prosecution of individuals ...

    Anonymous (not verified) - 6/28/2017 1:58pm

  3. Justice for the Unprotected Against Sexually Transmitted Infections among the Confined and Exposed (JUSTICE) Act of 2007, H.R. 178, U.S. House of Representatives, 110th Congress, First Session

    Sponsored by Representative Barbara Lee of California, the JUSTICE Act is an example of legislation that seeks to prevent the spread of HIV and other STIs in correctional facilities without violating basic human rights principles. Unlike other legislation ...

    Anonymous (not verified) - 5/8/2013 1:46pm

  4. An Act to Amend Section 1644.5 of the Health and Safety Code, Relating to Public Health, S.B. 443, California Senate

    This bill, subsequently passed by the Senate and signed by the Governor on September 11, 2007, allows HIV-positive men to have their sperm washed and used for fertility treatments. The bill allows the washed sperm to be used in artificial insemination and ...

    Anonymous (not verified) - 5/8/2013 1:46pm

  5. HIV Nondiscrimination in Travel and Immigration Act of 2007, H.R. 3337, U.S. House of Representatives, 110th Congress, First Session

    On August 2, 2007, U.S. Rep. Barbara Lee of California introduced a bill to repeal Congress' 1993 statutory exclusion of HIV-positive immigrants and return the authority to determine this policy to the U.S. Secretary of Health and Human Services. The ...

    Anonymous (not verified) - 5/8/2013 1:46pm